Fotowoltaika – od czego zacząć?

Napisano dnia: 29 lutego, 2020

Fotowoltaika jest coraz częściej wybieraną opcją wytwarzania energii elektrycznej na potrzeby własne czy też firmowe. Dzięki dotacją rządową taką jak „Mój Prąd” coraz więcej osób decyduje się nad instalacją fotowoltaiki na swoim domu. Na rynku istnieje wiele firm zajmujących się kompleksową usługą montażu jak i przyłączenia instalacji do sieci. Co przyszły inwestor powinien jednak wiedzieć wcześniej przed przystąpieniem do negocjacji i finalnie do inwestycji w fotowoltaikę.

Fotowoltaika – od czego zacząć ?

1. Rachunki

Pierwszą najważniejszą rzeczą przed przystąpieniem do inwestycji w fotowoltaikę jest oszacowanie, ile energii elektrycznej zużywamy w ciągu roku. Do tego posłuży nam wysokość rachunków czy suma rocznego zużycia prądu w naszym gospodarstwie domowym.

Na tej podstawie będziemy mogli oszacować jakiej wielkości instalację fotowoltaiczną potrzebujemy. Jeśli chciałbyś abyśmy pomogli Ci dobrać moc Twojej przyszłej instalacji to napisz do nas, przenalizujemy Twoje rachunki i pomożemy Ci dobrać moc instalacji fotowoltaicznej (oczywiście to nic nie kosztuje ?).

2. Analiza powierzchni dachu

Kolejnym ważnym krokiem jest oszacowanie, ile modułów fotowoltaicznych zmieści się na naszym dachu oraz to w jakim kierunku spadek dachu jest. W zależności od tego jak dach jest usytuowany względem południa tak uzyski z instalacji mogą się różnić.

Dodatkowo powinniśmy się zastanowić nad zacienieniem, które może występować na dachu. Zacienienie może pojawić się od np. komina, jaskółki czy też drzewa, które rośnie w niedalekiej odległości od domu. Każda porządna firma wykonująca instalację przed przystąpieniem do montażu powinna pobrać wszystkie potrzebne wymiary dachowe i przygotować wstępną wizualizacje rozmieszczenia jak i zacienienia modułów. Dzięki odpowiedniej optymalizacji uzyski z naszej instalacji mogą znacznie wzrosnąć.

3. Stan elektryczny

Ważnym elementem przed podłączeniem instalacji jest sprawdzenie stanu technicznego instalacji elektrycznej, która znajduje się w domu. Być może warto umówić się na spotkanie z elektrykiem, aby sprawdził, czy wszystko jest w porządku.

4. Wybór oferty

Na polskim rynku fotowoltaicznym istnieje wiele firm, które zajmują się sprzedażą i montażem instalacji fotowoltaicznych. Na tym etapie inwestycji należy poważnie zastanowić się z kim będziemy współpracować i jakie podzespoły zakupimy do naszej instalacji fotowoltaicznej. Należy pamiętać, że fotowoltaika ma służyć nam przez wiele lat i należy poważnie się zastanowić czy przypadkiem nie zostaniemy oszukani. Jeśli nie będziesz wiedział na co się zdecydować zapraszamy do skorzystania z naszej oferty, z przyjemnością Ci pomożemy.

5. Dokumenty przyłączeniowe

Po zamontowaniu instalacji fotowoltaicznej należy złożyć wniosek do zakładu energetycznego o zmianę licznika na dwukierunkowy. Dokumenty te powinna przygotować firma, która zajmowała się wykonaniem instalacji fotowoltaicznej i powinny zostać podpisane przez osobę, która posiada odpowiednie certyfikaty do wykonywania takich usług.
Zakład energetyczny ma ustawowo do 30 dni na zmianę licznika na dwukierunkowy. Po jego wymianie możemy włączyć instalację fotowoltaiczną i zacząć wytwarzać prąd. Wtedy również możemy złożyć wniosek do programu Mój Prąd – więcej informacji w tym artykule.

Jak bilansuje się energie ?

Energia, którą wytworzymy w naszej mikroinstalacji fotowoltaicznej w pierwszej kolejności zostaje wykorzystana na potrzeby własne naszego gospodarstwa domowego, a nadwyżki wysyłane są do sieci elektroenergetycznej. Zakład energetyczny pobiera opłatę za magazynowanie w postaci 20% magazynowanej energii w przypadku instalacji do 10kWp oraz 30% w przypadku instalacji powyżej 10kWp ale nie przekraczającej 50kWp. Należy jednak pamiętać, że energia rozliczana jest w trybie rocznym, czyli zmagazynowana energia musi zostać wykorzystana do końca roku – w przeciwnym przypadku przepadnie.

 

Dlatego aby uniknąć „opłaty” można by pomyśleć o włączeniu pralki czy grzałki do wody wtedy, gdy instalacja wytwarza dużo energii.

Fotowoltaika – korzyści

Instalacja fotowoltaiczna ma wiele korzyści, główną z perspektywy inwestora to korzyść ekonomiczna. Dobrze dobrana instalacja fotowoltaiczna zniweluje opłaty za prąd praktycznie do zera (pozostanie jedynie opłata abonamentowa). Kolejnym plusem jest to, że instalacja fotowoltaiczna to sposób na produkcję energii z ekologicznych źródeł co przekłada się na czyste powietrze wokół miejsca, w którym mieszkamy.

Jeśli jesteś zainteresowany inwestycją w mikroinstalację fotowoltaiczną, ale nie wiesz od czego zacząć lub otrzymałeś zbyt dużo ofert i nie wiesz, którą wybrać. Sprawdź naszą ofertę lub napisz do nas a my na pewno Ci pomożemy.

Przy odpowiednio dobranej instalacji, średni zwrot za instalację to nawet 5 lat – z KIELGO jest to możliwe !

Ostatnie wpisy: