PPOŻ. – Kiedy nie trzeba stosować dodatkowych zabezpieczeń?

15 września, 2021

Zastosowanie zabezpieczeń przeciwpożarowych w mikroinstalacjach fotowoltaicznych (ppoż.) to dla Ciebie czarna magia? 😲 Wcale Ci się nie dziwimy, bo wiemy, jak to wygląda w rzeczywistości!   ❗ Niezależnie od tego czy instalacja jest na gruncie, czy na budynku wolnostojącym, to jeżeli jej moc przekracza 6,5 kWp to należy ją uzgodnić (norma prawna: Dz.U. 2020 poz.… Czytaj więcej »

Uzgodnienie instalacji fotowoltaicznej z rzeczoznawcą ds. PPOŻ

29 kwietnia, 2021

Uzgodnienia instalacji fotowoltaicznych z rzeczoznawcą ds. PPOŻ stały się rzeczywistością z dniem 19 września 2020 roku. Od tego właśnie momentu wszystkie instalacje o mocy powyżej 6,5 kWp po stronie DC muszą zostać zatwierdzone przez rzeczoznawcę ds. PPOŻ oraz zgłoszone do odpowiedniej jednostki Państwowej Straży Pożarnej, na terenie której znajduje się instalacja. Uzgadnianie instalacji przysporzyło wielu… Czytaj więcej »

Budowa modułu fotowoltaicznego

Budowa modułu fotowoltaicznego

26 listopada, 2020

Na dachach budynków zauważamy coraz to więcej paneli fotowoltaicznych. Różnią się one odcieniem, kolorem ramki, wielkością itp. Patrząc na panel z daleka, są to rzeczy, które jesteśmy w stanie określić na „pierwszy rzut oka”. Moduł fotowoltaiczny łączy w sobie szereg różnych warstw oraz elementów, które ciężko zauważyć, nawet jeżeli przyjrzymy się dokładnie. Chcielibyśmy przybliżyć budowę… Czytaj więcej »

Kurs PV*SOL - projektuj instalacje fotowoltaiczne ONLINE

Kurs PV*SOL – projektuj instalacje fotowoltaiczne ONLINE

16 września, 2020

Na rynku znajduje się kilka programów, które wspomagają projektowanie instalacji fotowoltaicznych. Część z nich jest płatna, część nie… Czy warto zainwestować? Niektóre programy dają tylko możliwość wykonania wizualizacji. Natomiast inne pozwalają na wyliczanie uzysków, tworzenie schematów elektrycznych, analizę opłacalności, stworzenie konkretnego modelu 3D itp.   Niewątpliwe najbardziej zaawansowanym programem do tworzenia, a w zasadzie projektowania… Czytaj więcej »

Jaką wybrać ofertę na instalację fotowoltaiczną?

20 kwietnia, 2020

Chciałbyś zainwestować w instalacją fotowoltaiczną i szukasz odpowiedniej oferty? Gdy zaczniesz szukać oferty na instalację fotowoltaiczną, na pewno na Twoją skrzynkę mailową spłynie kilka, a może nawet i kilkanaście ofert. Zdaje sobie sprawę, że po kilku rozmowach z przedstawicielami mogło pojawić się wiele pytań: Jaka oferta jest najlepsza? Jakie moduły wybrać? Na co zwrócić uwagę,… Czytaj więcej »

Monokrystaliczny vs. polikrystaliczny

Panele polikrystaliczne, a monokrystaliczne – które wybrać ?

2 kwietnia, 2020

Mamy początek roku 2020r. Niemalże cały polski rynek fotowoltaiczny przejęły panele monokrystaliczne. Czy to dobrze ? Co z panelami polikrystalicznymi … Skoro zastanawiasz się nad modułami polikrystalicznymi, a monokrystalicznymi to oznacza, że już coś na ten temat wiesz. Najprawdopodobniej usłyszałeś takie stwierdzenie, że: „panele polikrystaliczne lepiej sprawdzają się w warunkach nasłonecznienia w Polsce”. W tym… Czytaj więcej »