Mój prąd Program 5000+
Napisano dnia: 25 lutego, 2020Każdy zainteresowany inwestycją w fotowoltaikę, na pewno słyszał o dofinansowaniu „Mój Prąd”. Jest to program Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Wszedł w życie z dniem 23 lica 2019 roku. W chwili obecnej trwa II tura przyjmowania wniosków dotacyjnych. Potrwa do 18 grudnia 2020 roku (jeśli oczywiście pieniądze nie skończą się szybciej ?).
Dla kogo ?
Program Mój Prąd dedykowany jest dla osób fizycznych, które chcą zainwestować w instalację fotowoltaiczną (PV) o mocy od 2 do 10kWp. Wymogiem koniecznym, determinującym otrzymanie 5000zł jest posiadanie umowy kompleksowej z lokalnym Operatorem Sieci Dystrybucyjnej (OSD). Zdarzają się różne sytuacje, gdzie faktura za instalację jest wystawiona na męża, a żona jest właścicielką licznika. Nie stanowi to żadnego problemu. Wnioskodawcą w takim przypadku musi być żona, bo to ona ma zawartą umowę kompleksową z OSD. W takim wypadku we wniosku należy zaznaczyć odpowiednią pozycje.
Co dalej?
Kolejnym ważnym czynnikiem, który należy złożyć przy dofinansowaniu jest potwierdzenie wpłaty za instalację. Co w przypadku kredytu, gdzie faktura jest bezpośrednio opłacona przez bank ? Nic bardziej prostszego, inwestor powinien ubiegać się o oświadczenie wystawione przez wykonawcę, który potwierdzi, że faktura została opłacona w całości przez bank. Istnieją pewne ograniczenia związane z dofinansowaniem „Mój Prąd”. Nie obejmuje ono rozbudowy istniejącej instalacji. Jeżeli nasz wniosek zostanie zaakceptowany, to przez 3 lata należy eksploatować instalację bez jej rozbudowy. Ważnym jest więc, aby dobrać odpowiedni rodzaj instalacji i zwrócić uwagę na proponowany przez wykonawcę sprzęt.
Jak otrzymać dotację ?
-
Pierwszym najważniejszym krokiem jest zakup oraz montaż instalacji.
-
Złóż wniosek o zmianę licznika na dwukierunkowy do Zakładu Energetycznego (większość firm składa taki wniosek za klienta na podstawie pełnomocnictwa).
-
Po zmianie licznika na dwukierunkowy podpisz umowę dwustronną z dystrybutorem
-
Skompletuj wszystkie wymagane dokumenty do programu Mój Prąd i złóż go do NFOŚiG. Jeśli posiadasz profil zaufany lub e-dowód wniosek możesz złożyć online. Taki profil możesz założyć za pośrednictwem swojego banku.
-
Poczekaj na weryfikację wniosku. Wnioski do programu Mój Prąd rozpatrywane są w trybie ciągłym. Na decyzję nie trzeba będzie długo czekać. Gdy wniosek zostanie rozpatrzony informacje otrzymasz na maila, który został podany we wniosku. Postępy można znaleźć również na stronie internetowej ministerstwa
Program Mój Prąd w liczbach
Program Mój Prąd obowiązuje od 23 lipca 2019 roku i na jego cel zostało przeznaczone 1 mld zł. Obecnie przyjęto ponad 21 000 wniosków i do alokacji środków na instalację fotowoltaiczne zostało ponad 860 mln złotych. Bazując na tych danych można stwierdzić, że pieniądze na program Mój Prąd nie skończą się tak szybko i wiele gospodarstw domowych będzie mogło jeszcze z tego programu skorzystać.
Jeśli jesteś zainteresowany inwestycją w mikroinstalację fotowoltaiczną, ale nie wiesz od czego zacząć lub otrzymałeś zbyt dużo ofert i nie wiesz, którą wybrać. Sprawdź naszą ofertę lub napisz do nas a na pewno Ci pomożemy.
Przy odpowiednio dobranej instalacji, średni zwrot za instalację to nawet 5 lat – z KIELGO jest to możliwe.