Dobór źródła ciepła

Dobór źródła ciepła

Napisano dnia: 15 maja, 2024

Jakie źródło ciepła wybrać do mojego domu?

Wybór odpowiedniego źródła ciepła dla domu zależy od wielu istotnych czynników.
Podzielmy je na dwie grupy. Pierwszą grupą będą czynniki uniwersalne, drugą – czynniki indywidualne.

 

Czynniki uniwersalne, to czynniki dla absolutnie wszystkich gospodarstw domowych. Przede wszystkim, warto zwrócić uwagę na:

 

  1. Koszty eksploatacji – należy rozważyć różne warianty oraz różnice w kosztach eksploatacji różnych źródeł ciepła.
  2. Efektywność energetyczna – przy wyborze źródła trzeba sprawdzić jaką dany system grzewczy ma efektywność energetyczną. Im wyższa efektywność, tym mniejsze koszty eksploatacji i mniejszy wpływ na środowisko

 

Dostępność paliwa – dostępność i koszty paliwa są różne w zależności od regionu. Zapoznaj się z rynkiem przed podjęciem decyzji.

 

  1. Ekologia – Systemy oparte na odnawialnych źródłach energii, takie jak pompy ciepła, kolektory słoneczne czy kotły na biomasę mogą zmniejszyć emisję szkodliwych substancji.
  2. Czynniki indywidualne, o jakich wspominaliśmy wcześniej, są bardziej złożone i wymagają głębszej analizy.

 

Jaki rodzaj źródła ciepła będzie najlepiej współpracować z instalacją grzewczą w budynku?

Przykład: Jeśli planujesz ogrzewanie podłogowe i instalację PV, korzystna będzie pompa ciepła. Oprócz oczywistych plusów wizualnych, takich jak brak widocznych wewnętrznych grzejników na ścianach, takie rozwiązanie niesie za sobą większą wydajność energetyczną od kotła i systemu grzejników.

 

Jakie są warunki techniczne infrastruktury w budynku oraz dostępność paliwa lub opału?

Przykład 1: Jeśli w budynku jest przyłącze gazowe, należy rozważyć kocioł gazowy

Przykład 2: Jeśli posiadasz własny las, możesz rozważyć zamontowanie kotła zgazowującego drewno, jako źródła ciepła.

 

Jakie będą koszty ogrzewania?

W zależności od specyfikacji budynku, (takiej jak powierzchnia, wentylacja, rodzaj ocieplenia) oraz systemu grzewczego, zużycie energii będzie się różnić. Podczas wyboru źródła zaleca się analizę ekonomiczną, która zawiera obliczenia pod kątem zużycia energii i kosztów ogrzewania, uwzględniając rzeczywiste ceny energii jakie płaci inwestor.

 

Konsultacja z profesjonalistami.

Zanim podejmiesz ostateczną decyzję, skonsultuj się z profesjonalistami, którzy pomogą Ci wybrać najlepsze rozwiązanie zgodnie z Twoimi potrzebami i możliwościami finansowymi. Jeśli potrzebujesz profesjonalnej usługi KLIKNIJ TUTAJ 

 

Jeśli podejmiesz decyzję i wybierzesz źródło ciepła, możesz starać się o dofinansowanie z programu Czyste Powietrze. Przeczytaj nasz artykuł i zapoznaj się z tematem!

Ostatnie wpisy: