audyt a certyfikat energetyczny

Audyt energetyczny, a świadectwo charakterystyki energetycznej

Napisano dnia: 15 marca, 2023

W świetle ostatnich zmian w programie priorytetowym Czyste Powietrze coraz częściej w mediach zaczęło pojawiać się określenie „audyt energetyczny”. Ponadto z uwagi na zmianę ustawy o charakterystyce energetycznej budynków oraz ustawy Prawo budowlane z drugiej strony zaczęło pojawiać się określenie „świadectwo energetyczne”. Nie każdy jednak wie, czym są owe dokumenty oraz kiedy jesteśmy zobowiązani do ich posiadania. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, czym różnią się obie definicje!

Audyt energetyczny

Często określany również jako audyt termomodernizacyjny, należy rozumieć jako opracowanie określające zakres oraz parametry techniczne i ekonomiczne przedsięwzięcia termomodernizacyjnego, ze wskazaniem rozwiązania optymalnego. W szczególności z punktu widzenia kosztów realizacji tego przedsięwzięcia oraz oszczędności energii.

 

Audyt warto wykonać w momencie planowania generalnego remontu budynku. Dzięki niemu będziemy znać dokładne rozwiązania, jakie należy podjąć, aby po modernizacji nasz budynek był jak najbardziej ekologiczny i ekonomiczny. Opracowanie może wskazać:

 

  • wskazać dokładny rodzaj oraz grubość ocieplenia, jakie należy wykonać,
  • zasugerować nowe źródło ciepła,
  • wskazać jakie dodatkowe działania warto podjąć podczas modernizacji,
  • uwzględnić koszty i zaproponować najbardziej ekonomiczne rozwiązanie.

Do obowiązkowego wykonania audytu zobowiązane są jedynie duże przedsiębiorstwa. W przypadku właścicieli budynków mieszkalnych oraz małych i średnich przedsiębiorstw audyt nie jest konieczny, ale warto go wykonać przy modernizacji budynku. Dokument ten należy przedstawić jedynie w przypadku starania się o dofinansowanie w programie Czyste Powietrze do kompleksowej termomodernizacji lub o premie termomodernizacyjne.

 

Świadectwo charakterystyki energetycznej

Świadectwo charakterystyki energetycznej to dokument, który określa wielkość zapotrzebowania na energię niezbędną do zaspokojenia potrzeb energetycznych związanych z użytkowaniem budynku lub jego części. Dzięki informacjom, zawartym w świadectwie, właściciel może określić orientacyjne roczne zapotrzebowanie na energię. Przekłada się to tym samym na koszt utrzymania związany z zużyciem energii na potrzeby ogrzewania, wentylacji, czy przygotowania C.W.U. Inaczej mówiąc – dokument wskazuje na klasę energetyczną nieruchomości.

 

Świadectwo charakterystyki energetycznej nie jest dokumentem dobrowolnym. Jego posiadanie wymagane jest między innymi dla wszystkich nowo wybudowanych budynków. Natomiast od 28.04.2023 dokument ten należy załączyć do zawiadamiania o zakończeniu budowy lub wniosku o udzielenie pozwolenia na użytkowanie. Ponadto nadchodzące wiosną 2023 r. zmiany w ustawie o charakterystyce energetycznej budynków spowodują, że dokumenty te będą wymagane również od właścicieli mieszkań i budynków, którzy planują sprzedaż lub wynajem nieruchomości. Zmiany obejmują także budynki o powierzchni użytkowej przekraczającej 500 m2, w których świadczone są usługi.

 

Podsumowując, audyt energetyczny jest dokumentem dobrowolnym, przydatnym podczas planowanej modernizacji budynku, będący opracowaniem zawierającym parametry techniczne i ekonomiczne. Świadectwo charakterystyki energetycznej, natomiast to dokument wymagany w  pewnych okolicznościach, informujący o klasie energetycznej budynku. Zawiera informację dotyczące zapotrzebowania na energię pierwotną, końcową czy użytkową.

 

 

 

Chcesz wykonać charakterystykę energetyczną swojego budynku lub mieszkania? Chcesz wiedzieć ile kosztuje jej wykonanie? Napisz do nas i porozmawiajmy o możliwościach współpracy!
KIELGO nasi specjaliści mają wymagane uprawnienia i niezbędną wiedzę potrzebną do poprawnego wykonania audytu. Pomożemy Ci zoptymalizować zużycie energii w Twoim budynku lub przedsiębiorstwie!

Ostatnie wpisy: