Świadectwo charakterystyki energetycznej – dodatkowe koszty dla właścicieli

Napisano dnia: 3 marca, 2023

Czy wiesz, że wraz z nowymi przepisami prawnymi, możesz być zmuszony do poniesienia dodatkowych wydatków związanych z przygotowaniem świadectwa charakterystyki energetycznej swojego budynku? Zmiany w prawie dotyczące energooszczędności budynków wprowadzają nowe wymagania, którym należy sprostać. Poznaj szczegóły i dowiedz się, jakie konsekwencje może to mieć dla twojej nieruchomości oraz twojego budżetu!

 

Świadectwo charakterystyki energetycznej – definicja

Świadectwo charakterystyki energetycznej to dokument, który określa zapotrzebowanie na energię w budynku lub jego części na potrzeby ogrzewania, wentylacji, przygotowania ciepłej wody użytkowej, chłodzenia i oświetlenia (w przypadku budynków niemieszkalnych). Jest to kluczowe narzędzie do oceny efektywności energetycznej budynku i umożliwia wybór odpowiednich rozwiązań w celu poprawy efektywności energetycznej.

Kiedy świadectwo charakterystyki energetycznej jest obowiązkowe?

Na mocy przyjętej nowelizacji Ustawy o świadectwach charakterystyki energetycznej budynków, która zacznie obowiązywać od 28 kwietnia 2023 r. Dokument ten jest wymagany w momencie sprzedaży oraz wynajmu budynku lub jego części. Świadectwo należy przekazać najemcy lub kupującemu – np. podczas sporządzania aktów notarialnych.

 

Obowiązek ten dotyczy również właścicieli nowo wybudowanych domów, którzy zobowiązani są załączyć świadectwo charakterystyki energetycznej do zawiadomienia o zakończeniu budowy obiektu budowlanego lub do wniosku o udzielenie pozwolenia na użytkowanie. Z obowiązku tego wyłączone są domy do 70 m2 zabudowy do własnych celów mieszkaniowych.

 

Ponadto świadectwo należy wykonać w momencie gruntownej modernizacji budynku np. wymiana okien, wymiana źródła ciepła, docieplenie budynku.

świadectwo charakterystyki energetycznej

Świadectwo charakterystyki energetycznej – informacje, kiedy należy certyfikat

Okres ważności charakterystyki

Charakterystyka energetyczna jest ważne przez 10 lat od daty jego sporządzenia. Dotychczasowe świadectwa pozostają ważne do czasu upływu okresu, na jaki zostały wystawione. Ważność świadectwa może ulec przedawnieniu w przypadku przeprowadzenia remontu lub prac budowlanych, które zmienią charakterystykę energetyczną budynku lub jego części.

Ile kosztuje świadectwo charakterystyki energetycznej budynku?

Koszt wystawienia świadectwa charakterystyki energetycznej budynku może się różnić w zależności od wielu czynników. Wpływ na cenę ma np. wielkość budynku, jego konstrukcja oraz lokalizacja. W Internecie można znaleźć oferty, zaczynające się już od kilkuset złotych do nawet 1000 zł. Zalecamy porównanie ofert kilku różnych firm i wybór tej, która oferuje najlepsze warunki cenowe i jakość usługi.

 

Chcesz wykonać charakterystykę energetyczną swojego budynku lub mieszkania? Napisz do nas i porozmawiajmy o możliwościach współpracy!
KIELGO nasi specjaliści mają wymagane uprawnienia i niezbędną wiedzę potrzebną do poprawnego wykonania audytu. Pomożemy Ci zoptymalizować zużycie energii w Twoim budynku lub przedsiębiorstwie!

Ostatnie wpisy: