Pompa ciepła, a moc przyłączeniowa budynku

Napisano dnia: 18 sierpnia, 2022

Chcesz zająć się montażem pomp ciepła, ale brak Ci dokładnej wiedzy na ten temat? Nadchodzimy z pomocą! Przeczytaj, jak ważna jest moc przyłączeniowa budynku i dlaczego warto zwrócić na nią szczególną uwagę podczas montażu pompy ciepła!

O czym należy pamiętać podczas montażu pomp ciepła?

Montując pompę ciepła, warto mieć na uwadze moc przyłączeniową budynku. Moc przyłączeniowa jest mocą czynną, jaka jest możliwa do pobierania lub wprowadzania do lokalnej sieci energetycznej dla danego obiektu. Można ją wyliczyć, mnożąc moc zainstalowaną wszystkich urządzeń elektrycznych przez współczynnik zwany współczynnikiem jednoczesności (dla budynku jednorodzinnego wynosi on 0,6). Współczynnik ten oznacza, że nigdy nie następuje sytuacja, w której wszystkie urządzenia elektryczne w domu pracują jednocześnie z pełną mocą.

 

Do konkretnych przedziałów mocy przyłączeniowej dobiera się odpowiednie zabezpieczenia przedlicznikowe. Tabelę przedstawiającą zależność zabezpieczenia przedlicznikowego od mocy przyłączeniowej przedstawiono poniżej.

 

moc przyłączeniowa a zabezpieczenie przedlicznikowe
Źródło: budujemydom.pl

 

W przypadku próby pobrania z sieci większej mocy niż moc przyłączeniowa budynku zabezpieczenie przedlicznikowe zadziała i odetnie przepływ prądu, aż do czasu jego ponownego uruchomienia lub wymiany.

 

❗ Jeżeli nie wiesz, jaką moc przyłączeniową posiadasz w swoim domu, możesz sprawdzić to na umowie z Zakładem Energetycznym.

Pompa ciepła – dobór mocy

Dobór mocy pompy ciepła jest niezwykle ważny, ponieważ tylko pompa o odpowiednio dobranej mocy zapewnia efektywne działanie całej instalacji, jednak oprócz zapotrzebowania na moc grzewczą budynku, należy zwrócić uwagę na jego moc przyłączeniową. Zmiana mocy przyłączeniowej konieczna jest, gdy po instalacji nowego urządzenia elektrycznego zabezpieczenie przedlicznikowe często zostaje wybijane. W przypadku instalacji fotowoltaicznej należy pamiętać, że moc instalacji nie może przewyższać mocy przyłączeniowej budynku.

 

❗ W celu zwiększenia mocy przyłączeniowej budynku należy zgłosić się do operatora sieci energetycznej, co wiąże się z dodatkowymi kosztami.

 

Inaczej wygląda sprawa z powiązaniem mocy przyłączeniowej z mocą pompy.

 

W przypadku przyłącza trójfazowego możemy podłączyć pompę ciepła 16 kW pod przyłącze z mocą przyłączeniową np. 9 kW, ponieważ moc, którą będziemy pobierać z sieci na zasilenie pompy ciepła, wynosi (w zależności od wydajności pompy) kilkukrotnie razy mniej niż jej moc grzewcza.

 

W przypadku instalacji jednofazowych nie zaleca się stosowania pomp ciepła o mocy większej niż 10 kW, ze względu na możliwość przeciążania zabezpieczenia przedlicznikowego podczas pracy pompy pod dużym obciążeniem. Jeżeli tak się dzieje, należy postarać się o przyłącze trójfazowe lub zwiększyć moc przyłączeniową, dzięki czemu zabezpieczenie przedlicznikowe będzie można wymienić na większe. Taki problem może pojawić się szczególnie w starych budynkach, ponieważ w nowych standardowo stosuje się już przyłącze trójfazowe.

 

Aby pompa ciepła prawidłowo działała, przyjmuje się, że wartość zabezpieczenia przedlicznikowego nie powinna być niższa niż 32A, jednak wartość ta zależy od rozmiaru pompy oraz innych urządzeń elektrycznych znajdujących się w domu, a także od przyłącza, jakie jest w domu.

Montaż pomp ciepła? Pomożemy Ci!

Jesteś zainteresowany montażem pompy ciepła w swoim domu lub wykonujesz montaż u inwestora? Śmiało, odezwij się do nas! Pomożemy Ci złożyć wszystkie niezbędne dokumenty, dzięki którym możesz postarać się o dofinansowanie na jej montaż! KLIKNIJ i zobacz, co dla Ciebie przygotowaliśmy!

 

❗ A jeśli chcesz poszerzyć swoją wiedzę o montaż pomp ciepła, dołącz do Akademii Pomp Ciepła! To kompleksowe szkolenie o technicznych aspektach pomp ciepła dla każdego, kto chce zyskać szeroką wiedzę praktyczną i rozpocząć działalność!

 

Poznaj aspekty, które decydują o wyborze i montażu pomp ciepła, dowiedz się, jak obliczyć obciążalność cieplną budynku oraz na co zwrócić uwagę, analizując dom inwestora.

Ostatnie wpisy: