Odśnieżanie modułów fotowoltaicznych zimą – czy to się opłaca?

Napisano dnia: 16 grudnia, 2021

🔸 Czy zalegający śnieg nie uszkodzi modułu ❓

🔸 Ile stracą na produkcji energii elektrycznej ❓

🔸 Czy zimą należy odśnieżać moduły ❓

🔸 Czy nie zniszczę modułu podczas odśnieżenia ❓

 

To częste pytania, które pojawiają się podczas zimy. Jak więc rozwiązać sytuację, w której śnieg zgromadzi się na panelach PV?

Na początek musisz wiedzieć, że produkcja energii elektrycznej zimą jest znikoma w porównaniu do innych miesięcy, w szczególności tych letnich. Nawet jeżeli moduł nie będzie produkować energii elektrycznej, to strata jest niewielka. 📉

Zwróć uwagę na fakt, że nawet jeżeli panel został pokryty śniegiem, to część promieniowania słonecznego i tak do niego dociera, tym samym wytwarzając energię. Mimo tego, że jest to znikoma ilość, moduł jest w stanie zacząć pracować.

W jaki sposób? Moduł nagrzewa się pod wpływem działania diod, które odcinają obwody pokryte śniegiem. Dzięki temu śnieg zsuwa się z paneli (im bardziej stromy dach, tym lepiej), a Ty nie musisz martwić się odśnieżaniem! 💪 Oczywiście należy pamiętać, że w pochmurny dzień ten proces może się wydłużyć.

Zatem czy odśnieżać moduły? 

Jeśli panele są ustawione pod kątem minimum 10-15° to nie ma najmniejszego sensu, aby je odśnieżać – jest duża szansa, że pod wpływem ciepła wytworzonego przez moduły śnieg zsunie się sam. 😊

Samodzielne pozbywanie się śniegu może być trudne do wykonania, jeśli moduły są na dachu, a nieudolne próby zrzucenia śniegu mogą uszkodzić instalację.

Jeśli jednak chcesz zaryzykować i odśnieżyć panele PV, spróbuj tych dwóch sposobów:

  • przykryj kartonem część modułu w czasie śnieżycy, a później odkryj go, aby zaczął pracować;
  • odśnież część modułu, aby zaczął pracować i podniósł swoją temperaturę, dzięki czemu reszta śniegu stopnieje.

Co z instalacjami, gdzie kąt nachylenia jest poniżej 10°?

Jeśli posiadasz taką instalację, należy ją obserwować. W przypadku, gdy śnieg będzie zalegać na panelach długi czas, warto skontaktować się z firmą, która wykonywała ich montaż – specjaliści na pewno będą wiedzieli, jak je odpowiednio zabezpieczyć i odśnieżyć.

Pamiętaj jednak, że w naszym klimacie zimy nie są bardzo uciążliwe, dlatego zaleganie śniegu na modułach będzie rzadkim zjawiskiem. 👌

Czego nie polecamy robić?

Oto kilka nietrafionych pomysłów na odśnieżanie modułów fotowoltaicznych (zasłyszanych wśród ludzi), których zdecydowanie nie zalecamy stosować! 🤭😉

  • Polewanie modułów fotowoltaicznych wodą, tak aby zalegający śnieg stopił się.
  • Wykorzystanie specjalistycznych kijów teleskopowych ze szczotką na końcu, lub kijków bambusowych z Ikei, z doczepioną miotłą.
  • Ściągaczka do wody na przedłużeniu.
  • Sypanie solą.
  • Pompka ze spryskiwaczem z płynem zimowym do samochodu.

 

Czy uzgodniłeś już swoją instalacje z rzeczoznawcą ds. PPOŻ?

Od września 2020 roku zgodnie z wprowadzeniem nowych przepisów, dotyczących bezpieczeństwa przeciwpożarowego instalacji fotowoltaicznych, każda instalacja PV powyżej mocy 6,5 kWp po stronie modułów musi zostać uzgodniona przez rzeczoznawcę ds. PPOŻ. Aby takie uzgodnienie zostało wykonane prawidłowo powinniśmy posiadać projekt wykonawczy oraz schemat elektryczny instalacji, na którym rzeczoznawca składa podpis. Dokumenty należy następnie złożyć do właściwej jednostki PSP, na której terenie znajduje się instalacja fotowoltaiczna (najczęściej jest to jednostka powiatowa lub miejska). Uzgodnienie jest o tyle ważne, że w razie awarii sprzętu czy też pożaru ubezpieczyciel będzie mógł zawiesić wypłatę odszkodowania ze względu na niedopełnienie wszystkich formalności.

📞 Jeśli chciałbyś porozmawiać z naszym specjalistą na temat swojej instalacji, zadzwoń! Pomożemy Ci dopełnić wszelkie formalności (tel. 785-422-130).

➡ Jak możemy Ci pomóc?

  • Przygotujemy dla Ciebie wszystkie dokumenty przyłączeniowe Twojej mikroinstalacji.
  • Pomożemy z doborem zabezpieczeń czy sprzętu.
  • Przygotujemy dla Ciebie projekt wraz z uzgodnieniem rzeczoznawcy i to tylko w jeden dzień roboczy. Koszt dokumentacji z uzgodnieniem to 420 zł netto bez żadnych ukrytych kosztów.

Chcesz przygotować z nami uzgodnienie? Pobierz ten formularz (kliknij tutaj, aby go pobrać) i prześlij go nam na maila! 📩

Ostatnie wpisy: