Montaż pompy ciepła – poznaj szczegóły i uzyskaj dofinansowanie
Napisano dnia: 15 czerwca, 2022W ostatnim czasie pompy ciepła zyskują na popularności. Nic dziwnego – zastosowanie pompy ciepła w domach pozwala redukować rachunki za ogrzewanie domu i wody oraz cieszyć się ciepłem pochodzącym z odnawialnej energii we własnym domu.
Pompa ciepła, w połączeniu z instalacją fotowoltaiczną, może sprawić, że Twój dom będzie w pełni samowystarczalny. Urządzenia te, współpracując ze sobą, wykorzystują ciepło skumulowane w gruncie, wodzie lub powietrzu oraz przekazują je do systemu grzewczego budynku. Ich działanie następuje poprzez wymuszenie przepływu ciepła w nienaturalnym kierunku – od niższej do wyższej temperatury.
Uwaga! Aby pompa działała, potrzebne jest doprowadzenie energii elektrycznej, która stanowi około 20-25% całej energii grzewczej.
Jak działają pompy ciepła?
Podstawowymi częściami pomp ciepła są sprężarka, zawór rozprężny oraz dwa wymienniki ciepła: parownik i skraplacz.
- Czynnik roboczy, krążąc po obiegu, zmienia swój stan skupienia, dzięki czemu oddaje lub pobiera ciepło.
- Początkowo ciekły czynnik roboczy pobiera energię z otoczenia, dzięki czemu zaczyna wrzeć i w parowniku zmienia swój stan skupienia na gazowy.
- Następnie w postaci gazowej sprężany jest przez sprężarkę, a jego temperatura wzrasta na tyle, że można przekazać ją do obiegu grzewczego.
- W zaworze rozprężnym następuje spadek ciśnienia, wskutek czego spada temperatura czynnika roboczego i może on ponownie pobierać ciepło z otoczenia.
Ze względu na źródło czerpania ciepła wyróżniamy 3 główne rodzaje pomp: gruntowe, wodne oraz powietrzne.
Rodzaje pomp ciepła
Pompy gruntowe wykorzystują ciepło skumulowane w gruncie. Ciepło pozyskane z gruntu może być wykorzystane zarówno do obiegu grzewczego jak i do grzania wody. Do pozyskania tej energii należy umieścić w gruncie odpowiedni wymiennik (poziomy, pionowy lub spiralny) wypełniony glikolem. Wiąże się to z koniecznością wykonywania odwiertów, co może okazać się uciążliwe w przypadku, gdy chcemy zainstalować pompę przy istniejącym już budynku.
Pompy wodne wykorzystują ciepło pochodzące z wód gruntowych lub zbiorników wodnych. Działaniem zbliżone są do pomp gruntowych. Do instalacji takiej pompy niezbędny jest dostęp do zbiornika wodnego lub wód gruntowych na terenie działki.
Pompy powietrzne wykorzystują ciepło zgromadzone w powietrzu. Jest to najłatwiejsza w instalacji pompa, a co za tym idzie – najtańsza. Niestety w porównaniu do wyżej wymienionych pomp – wydajność pompy powietrznej ściśle zależy od pory roku. Zimą, gdy pomiędzy temperaturą wewnątrz i na zewnątrz budynku różnica jest największa, należy uwzględnić dodatkowe źródło ogrzewania. Jednak dzięki wysokiej dostępności oraz niskiej cenie instalacji pompa powietrzna wciąż zyskuje na popularności.
Pompy powietrzne – rodzaje
Pompy powietrzne możemy podzielić na pompy split i monoblokowe.
Pompy typu split składają się z dwóch części – wewnętrznej i zewnętrznej. Dzięki takiej budowie elementy, które powodują hałas, mogą zostać umieszczone na zewnątrz budynku, natomiast elementy narażone na negatywny wpływ otoczenia – wewnątrz. Obydwie części: wewnętrzna i zewnętrzna połączone są ze sobą specjalnymi cienkimi rurkami. Montaż takiej pompy jest bardziej skomplikowany niż montaż pompy monoblokowej, szczególnie przy dużej odległości pomiędzy częścią zewnętrzną i wewnętrzną.
Pompy monoblokowe są łatwiejsze w montażu i eksploatacji (dzięki temu, że stanowią nierozłączną całość). Najczęściej montowane są na zewnątrz, jednak istnieją również pompy monoblokowe wewnętrzne.
Przewagą pomp monoblokowych nad pompami typu split jest fabryczne, szczelne zamknięcie części zawierających F-gazy za pomocą spawania, lutowania lub innej metody trwałego łączenia. Dzięki temu instalator tego typu pompy zwolniony jest z posiadania uprawnień f-gazowych wydawanych przez Urząd Dozoru Technicznego.
➡ Jesteś zainteresowany montażem pompy ciepła w swoim domu? Śmiało, odezwij się do nas! Pomożemy Ci złożyć wszystkie niezbędne dokumenty, dzięki którym możesz postarać się o dofinansowanie na jej montaż! KLIKNIJ W LINK i zobacz co dla Ciebie przygotowaliśmy!