Montaż paneli fotowoltaicznych – czy jest możliwy dla każdego?

Napisano dnia: 23 grudnia, 2021

Przez ostatnie miesiące wzrost cen instalacji fotowoltaicznych oraz długie terminy oczekiwania skłaniają ludzi do wykonania montażu na własną rękę, co w konsekwencji nierzadko przeradza się w pomysł na biznes. Z pozoru proces montażu tudzież instalowania modułów fotowoltaicznych nie wydaje się być arcytrudny… ale czy aby na pewno? Czy każdy może zająć się instalacją paneli PV?

Jakie umiejętności należy posiadać, aby samemu zamontować instalację fotowoltaiczną?

Sam upór oraz dążenie do celu może nie wystarczyć. Przyda Ci się zmysł majsterkowicza – co przez to rozumieć? Jeżeli wszystkie prace związane z budową altan, składzików, wiat na samochód itp. wykonujesz sam, to na pewno nie będziesz miał problemów z zainstalowaniem modułów. Wystarczy wpisać jedną frazę w wyszukiwarkę na YouTubie i znajdziesz kilkanaście filmików jak wykonać montaż na danym pokryciu dachowym. Jeżeli dodatkowo niestraszna Ci wkrętarka, szlifierka oraz miarka, to bez problemu poradzisz sobie z takim montażem, odwzorowując to, co zobaczysz w poradniku.

 

Montaż modułów na połaci dachowej tudzież gruncie to jedna sprawa, teraz pozostaje kwestia elektryki. Nie od dziś wiadomo, że ta część majsterkowania niejednego rozłożyła na łopatki. Prawda jest taka, że w przypadku fotowoltaiki można sobie tę część uprościć do minimum. Jednym z rozwiązań jest zakup „pudeł” z zabezpieczeniami (tzw. WireBox) lub złożonych już skrzynek, gdzie podłączenie okablowania opiera się na zasadzie „plug&play”.

 

Co z kwestią podłączenia modułów fotowoltaicznych na dachu? Trzeba pamiętać, aby nie zrobić tzw. pętli indukcyjnej. Polecamy skorzystać z filmików na YouTubie, które dokładnie to wytłumaczą.

 

(po lewej błędne prowadzenie przewodów DC, a po prawej poprawne ich prowadzenie)

 

A jak wygląda to w przypadku podłączenia modułów między sobą? Kilka połaci, zacienienia, instalacja odgromowa? Każdy przypadek jest indywidualny, jeżeli nie masz wiedzy, w jaki sposób to zrobić, napisz do nas, pomożemy Ci bezpłatnie! Jeśli natomiast sam nie czujesz się na siłach, aby zająć się tym samodzielnie, warto poprosić o pomoc znajomego lub lokalnego elektryka.

Jakie uprawnienia są potrzebne, do bezpiecznego i bezproblemowego montażu instalacji fotowoltaicznej?

Z uwagi na to, że instalacja fotowoltaiczna służy do wytwarzania energii elektrycznej, osoba instalująca powinna posiadać uprawnienia SEP (Stowarzyszenia Elektryków Polskich) w zakresie Dozoru oraz Eksploatacji (D oraz E) do minimum 1000 V. Uprawnienia takie można zdobyć, zapisując się na szkolenie, które trwa 1 dzień i kosztuje około 300-500 zł, a kończy się egzaminem. Uprawnienia SEP wykorzystuje się również podczas zgłaszania mikroinstalacji do zakładu energetycznego. Wystarczają one do swobodnego montażu instalacji fotowoltaicznych.

 

Warto mieć również uprawnienia UDT w zakresie instalacji fotowoltaicznych, które w niektórych dystrybucjach wystarczają do zgłaszania mikroinstalacji. Uzyskanie takich uprawnień jest już bardziej problematyczne i kosztowne… ale jest jedno rozwiązanie, które może ucieszyć niektórych!

 

Jeżeli ukończyłeś studia w zakresie energetyki, elektroenergetyki i kierunków pokrewnych, możesz wyrobić sobie takie uprawnienie, uiszczając opłatę w wysokości 258,37 zł w Urzędzie Dozoru Technicznego.

 

Jeśli natomiast nie masz takich uprawnień i nie planujesz się o nie starać, to napisz do nas, postaramy się znaleźć jakieś rozwiązanie!

 

Czy uzgodniłeś już swoją instalacje z rzeczoznawcą ds. PPOŻ?

Od września 2020 roku zgodnie z wprowadzeniem nowych przepisów, dotyczących bezpieczeństwa przeciwpożarowego instalacji fotowoltaicznych. Każda instalacja PV powyżej mocy 6,5 kWp po stronie modułów musi zostać uzgodniona przez rzeczoznawcę ds. PPOŻ. Aby takie uzgodnienie zostało wykonane prawidłowo powinniśmy posiadać projekt wykonawczy oraz schemat elektryczny instalacji, na którym rzeczoznawca składa podpis. Dokumenty należy następnie złożyć do właściwej jednostki PSP, na której terenie znajduje się instalacja fotowoltaiczna (jednostka powiatowa lub miejska). Uzgodnienie jest o tyle ważne, że w razie awarii sprzętu czy też pożaru ubezpieczyciel będzie mógł zawiesić wypłatę odszkodowania ze względu na niedopełnienie wszystkich formalności.

 

📞 Jeśli chciałbyś porozmawiać z naszym specjalistą na temat swojej instalacji, zadzwoń! Pomożemy Ci dopełnić wszelkie formalności (tel. 785-422-130).

➡ Jak możemy Ci pomóc?

  • Przygotujemy dla Ciebie wszystkie dokumenty przyłączeniowe Twojej mikroinstalacji.
  • Pomożemy z doborem zabezpieczeń czy sprzętu.
  • Przygotujemy dla Ciebie projekt wraz z uzgodnieniem rzeczoznawcy i to tylko w jeden dzień roboczy. Koszt dokumentacji z uzgodnieniem to 420 zł netto bez żadnych ukrytych kosztów.

Chcesz przygotować z nami uzgodnienie? Pobierz ten formularz (kliknij tutaj, aby go pobrać) i prześlij go nam na maila! 📩

Ostatnie wpisy: