Mój Prąd 5.0

Mój Prąd 5.0 – dowiedz się kto otrzyma dofinansowanie!

Napisano dnia: 21 kwietnia, 2023

Już w tą sobotę  pojawi się nowa odsłona popularnego programu Mój prąd 5.0. Jak oświadczyła Minister Klimatu i Środowiska Anna Moskwa dofinansowanie obejmie również pompę ciepła i kolektory słoneczne.

 

W Polsce od kwietnia 2023 roku rusza piąta edycja programu Mój Prąd 5.0. Umożliwi ona dofinansowanie instalacji odnawialnych źródeł energii, takich jak fotowoltaika. Nowa odsłona programu przynosi ze sobą zmiany w warunkach finansowania, a także w elementach podlegających dofinansowaniu m.in. pojawi się dotacja do pompy ciepła oraz kolektorów słonecznych. W niniejszym artykule przyjrzymy się szczegółom programu Mój Prąd 5.0 i dowiemy się, jakie zmiany czekają na potencjalnych beneficjentów.

 

Program Mój Prąd to inicjatywa rządu, która ma zachęcić Polaków do inwestycji w panele fotowoltaiczne. Dzięki temu, że właściciele domów produkują energię elektryczną, mogą ją zużywać w swoim gospodarstwie domowym lub oddawać do sieci. Ostatnia edycja programu trwała od kwietnia 2022r. i po wprowadzonych pod koniec ubiegłego roku zmianach miała zakończyć się 31.03.2023r. Program jednak zakończył się już 17.03.2023r. z uwagi na wyczerpanie budżetu programu który wynosił 240 mln zł.

 

W ostatniej obowiązującej wersji dofinansowanie do mikroinstalacji  wynosiło 6 tys. zł. W przypadku, gdy przedsięwzięcie obejmowało również montaż dodatkowych elementów można było liczyć na zwrot w wysokości 7 tys. zł do mikroinstalacji fotowoltaicznej o mocy od 2-10kW oraz do 5 tys. zł za magazyn ciepła i 16 tys. zł za magazyn energii. Program uwzględniał również dofinansowanie systemu EMS/HEMS w kwocie do 3 tys. zł.

 

19 marca na spotkaniu z wyborcami w Kozienicach Minister Klimatu i Środowiska Anna Moskwa zapowiedziała również, że pod koniec 2023 ruszy program dotacji na odnawialne źródła energii dla przedsiębiorców, finansowane ze środków unijnych i krajowych.

 

Mój Prąd 5.0

Nowa edycja programu Mój Prąd 5.0 rusza już w tą sobotę 22.04.2023r. w Dzień Ziemi o godzinie 9:00, a jej budżet wyniesie 955 mln zł.  Nabór wniosków będzie trwał nieprzerwanie do 22.12.2023r. lub do wyczerpania przewidzianych środków. Jak przekazał minister Zyska w przypadku przedwczesnego wyczerpania budżetu programu, zostały zabezpieczono środki w wysokości 400 mln zł. Będą one do dyspozycji zainteresowanych programem wnioskodawców. Oznacza to, że w piątej edycji do wykorzystania jest łącznie 1 mld 355 mln zł.

Wysokość dofinansowania

Dofinansowanie w programie Mój Prąd 5.0 będzie mogło wynieść nawet 58 tys. zł. Wysokość dotacji do poszczególnych kategorii przedstawia się następująco:

  • mikroinstalacje PV o mocy 2-10 kW – do 7 tys. zł (6 tys. zł bez elementów towarzyszących)
  • magazyny energii elektrycznej – do 16 tys. zł;
  • system EMS / HEMS – do 3 tys. zł;
  • kolektory słoneczne c.w.u – 3,5 tys. zł.

 

  • magazyn ciepła – 5 tys. zł lub
  • pompa ciepła powietrze-powietrze – 4,4 tys. zł, lub
  • pompy ciepła powietrze-woda – 12,6 tys. zł, lub
  • pompa ciepła powietrze-woda z podwyższoną klasą energetyczną – 19,4 tys. zł, lub
  • gruntowa pompa ciepła –  28,5 tys. zł.

 

Najwyższe możliwe dofinansowanie w wysokości 58 tys. zł będzie przysługiwać przy inwestycji obejmującej instalacje PV + ME + gruntową pompę ciepła + kolektory słoneczne + system HEMS/EMS.

Dotacja do pompy ciepła

Program Mój Prąd 5.0 ma być uzupełnieniem również popularnego programu Czyste Powietrze. Dotację do pompy ciepła będą mogły uzyskać osoby, które ze względu na wysokość dochodów lub źródło ciepła w budynku nie mogły do tej pory otrzymać wsparcia z Czystego Powietrza.

 

Z całą odpowiedzialnością można powiedzieć, że Program Mój Prąd stanowi uzupełnienie programu Czyste Powietrze. Ci, którzy mają te przysłowiowe kopciuchy mogli skorzystać z Czystego Powietrza. Natomiast te osoby, które miały tak zwane czyste źródła ciepła na przykład ogrzewanie gazowe, czy kocioł na pellet drzewny o podwyższonej klasie energetycznej z niską emisją zanieczyszczeń do atmosfery nie mogli skorzystać z dotacji na źródło ciepła w programie Czyste Powietrze. Dzisiaj mogą złożyć taki wniosek w programie Mój Prąd i uzyskać wsparcie na tego typu źródła ciepła – zapowiedział Paweł Mirowski

 

Jeśli potrzebujesz pomocy przy złożeniu wniosku do programu Mój Prąd 5.0 skontaktuj się z nami już dziś! Nasi eksperci pomogą Ci wypełnić wniosek i uzyskać maksymalne dofinansowanie. Nie trać czasu na samodzielne szukanie informacji i składanie dokumentów. Skorzystaj z naszej wiedzy i doświadczenia, aby otrzymać dotację na swoją instalację fotowoltaiczną. Zadzwoń lub napisz do nas teraz! KLIKNIJ TUTAJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ! 

Ostatnie wpisy: