audyt energetyczny

Kto wykonuje audyt energetyczny budynku?

Napisano dnia: 3 lutego, 2023

Audyt energetyczny budynku czy mieszkania to ważny proces, który pozwala zidentyfikować miejsca, w których można zmniejszyć zużycie energii i tym samym obniżyć koszty jej użytkowania. Jeśli planujesz kompleksowy remont swojego budynku lub mieszkania, wykonanie takiej dokumentacji pozwoli wskazać dokładny zakres prac, parametry techniczne oraz kosztorys umożliwiający wybranie najbardziej ekonomicznego rozwiązania.

Na czym polega audyt energetyczny?

Audyt energetyczny to nic innego jak szczegółowe opracowanie określające zakres, parametry techniczne oraz ekonomiczne wykonywanej termomodernizacji.

Celem tego procesu jest zidentyfikowanie miejsc, w których można zmniejszyć zużycie energii i tym samym obniżyć koszty jej użytkowania. W przypadku budynków mieszkalnych audyt energetyczny może również pomóc w podniesieniu komfortu użytkowania oraz w poprawie bezpieczeństwa.

Kto robi audyt energetyczny?

Kto może wykonać audyt energetyczny? Najlepiej, gdy są to osoby posiadające uprawnienia do wykonywania świadectw charakterystyki energetycznej budynków. Tym samym są to osoby widniejące w rejestrze osób uprawnionych do sporządzania świadectw charakterystyki (link). Świadectwa charakterystyki energetycznej są dokumentami, które określają zapotrzebowanie na energię niezbędną do zaspokojenia potrzeb energetycznych. Dotyczy to do ogrzewania, wentylacji, klimatyzacji, ciepłej wody użytkowej oraz oświetlenia budynku.

W celu uzyskania uprawnień należy zdać egzamin lub mieć odpowiednie wykształcenie wyższe. Należy spełnić również określone wymagania dotyczące wiedzy i doświadczenia zawodowego. Osoby posiadające uprawnienia do wykonywania audytów energetycznych są zobowiązane do przestrzegania określonych standardów i procedur oraz do posiadania odpowiedniej wiedzy i umiejętności.

Czy audyt jest obowiązkowy?

W Polsce audyt energetyczny jest obowiązkowy jedynie dla dużych przedsiębiorców. W przypadku innych budynków audyt energetyczny jest wymagany w momencie chęci skorzystania z premii termomodernizacyjnej. Audyt energetyczny jest również często wykonywany przy okazji kompleksowej termomodernizacji z Programu Czyste Powietrze.

Powierz audyt energetyczny specjalistom

Aby mieć pewność, że audyt zostanie wykonany prawidłowo, należy zlecić go osobie posiadającej odpowiednie pozwolenia i doświadczenie. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że audyt energetyczny przyniesie oczekiwane korzyści.

Chcesz wykonać audyt energetyczny swojego budynku lub przedsiębiorstwa? Napisz do nas i porozmawiajmy o możliwościach współpracy!

 

W KIELGO nasi specjaliści mają wymagane uprawnienia i niezbędną wiedzę potrzebną do poprawnego wykonania audytu. Pomożemy Ci zoptymalizować zużycie energii w Twoim budynku lub przedsiębiorstwie!

Ostatnie wpisy: