Klasy charakterystyki energetycznej dopiero w 2026 roku?–co zmienią nowe standardy?

Napisano dnia: 31 października, 2024

Planowane jest, że od 1 stycznia 2026 roku w Polsce zostaną wprowadzone klasy charakterystyki energetycznej budynków. Mają one na celu uproszczenie oceny efektywności energetycznej nieruchomości i przybliżenie standardów Unii Europejskiej w zakresie zrównoważonego rozwoju. Klasyfikacja ta, oznaczona symbolami od A+ do G, ma dostarczać właścicielom, najemcom i kupującym czytelne informacje na temat poziomu zużycia energii przez budynek, a także zasygnalizować, czy istnieje przestrzeń na poprawę jego efektywności.

 

Dlaczego klasy energetyczne są tak istotne?

 

Celem wprowadzenia klas charakterystyki energetycznych jest zwiększenie świadomości ekologicznej oraz podniesienie standardów energetycznych budynków. Nowe regulacje, oparte na dyrektywie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2024/1275, ułatwią porównywanie i ocenę budynków pod względem ich efektywności energetycznej. Tak jak w przypadku etykiet energetycznych, występujących na urządzeniach ADG oraz źródłach światła. Klasy od A+ (najwyższa) do G (najniższa) pozwolą szybko ocenić, na ile budynek efektywnie gospodaruje energią, co będzie szczególnie pomocne dla osób, które rozważają zakup, najem lub modernizację nieruchomości.

“Wprowadzenie klas charakterystyki energetycznej będzie uzupełniającą, bardzo czytelną informacją dla właścicieli, kupujących i najemców w zakresie standardów energetycznych budynków lub lokali. Dzięki temu rozwiązaniu, będą mogli szybko ustalić, czy jest jeszcze przestrzeń na ewentualną poprawę standardu energetycznego budynku lub lokalu. Klasy charakterystyki energetycznej budynków to rozwiązanie tożsame z tym, które wszyscy znamy z oznaczeń na sprzętach elektrycznych”

– informuje wiceminister rozwoju i technologii Ignacy Niemczycki.

 

Co zmieniają nowe regulacje?

 

Nowelizacja rozporządzenia Ministerstwa Rozwoju i Technologii wprowadza zmienioną metodologię oceny budynków, opartą na normie PN-EN ISO 52016-1. Norma ta uwzględnia zapotrzebowanie na energię potrzebną do ogrzewania, chłodzenia, wentylacji i przygotowania ciepłej wody. Dzięki tej metodzie ocena efektywności będzie precyzyjniejsza, a nowe wzory świadectw charakterystyki energetycznej zyskają większą przejrzystość. Uwzględnią również dodatkowe informacje, takie jak emisje zanieczyszczeń (PM10, PM2,5, NOx, SO2, CO, CO2), które mają znaczący wpływ na środowisko.

 

Wprowadzenie klas charakterystyki energetycznej budynków nie nałoży nowych obowiązków na właścicieli, kupujących ani najemców. Zmianie ulegnie jedynie metodologia oraz forma świadectwa energetycznego.

 

Poniżej część wzoru przyszłego Świadectwa Charakterystyki Energetycznej Budynku 

 

źródło:MRiT

 

Klasy charakterystyki energetycznych a poziom zużycia energii

 

Klasyfikacja energetyczna będzie bazować na zapotrzebowaniu budynków na nieodnawialną energię pierwotną. Oznacza to, że budynki o niższym zużyciu nieodnawialnych zasobów uzyskają wyższe oceny (klasy A+ i A). Przykładowo, dla domów jednorodzinnych klasa A będzie przypisana budynkom o zużyciu nieprzekraczającym 63 kWh na m² rocznie. Z kolei budynki ogrzewane paliwami kopalnymi, takimi jak gaz ziemny, nie będą mogły otrzymać tej najwyższej klasy. Najniższą klasę (G) przyznano budynkom, które przekroczą 150 kWh/m² rocznie.

 


źródło:MRiT

 

 

Korzyści z wprowadzenia klas charakterystyki energetycznej:

 

  1. Wsparcie dla obszarów o niskiej efektywności energetycznej: Umożliwi to wdrażanie programów dofinansowań dla właścicieli budynków. Przyczyni się to do ich modernizacji i obniżenia kosztów eksploatacji.
  2. Zachęta do innowacji: Wprowadzenie klas energetycznych może skłonić inwestorów i deweloperów do poszukiwania nowoczesnych technologii, które zwiększą efektywność budynków.
  3. Lepszy dostęp do informacji: Społeczeństwo zyska lepszy dostęp do danych na temat efektywności energetycznej budynków. Ułatwi to podejmowanie świadomych decyzji zakupowych oraz wyborów dotyczących najmu.
  4. Podniesienie standardów budowlanych: Nowe regulacje przyczynią się do ogólnej poprawy jakości budownictwa, co wpłynie na komfort życia mieszkańców.
  5. Redukcja kosztów energii: Dzięki zwiększonej efektywności energetycznej, właściciele budynków będą mogli obniżyć swoje rachunki za energię.
  6. Ochrona środowiska: Wprowadzenie klas energetycznych przyczyni się do redukcji emisji zanieczyszczeń, co wpłynie pozytywnie na jakość powietrza i zdrowie publiczne.

 

Podsumowanie

 

Klasy charakterystyki energetycznej, które ma zostać wprowadzone w 2026 roku, stanowią ważny krok w kierunku poprawy jakości budownictwa i dostosowania go do standardów unijnych. Dzięki przejrzystej skali od A+ do G, właściciele i użytkownicy budynków będą mogli łatwo zidentyfikować potencjalne obszary do poprawy efektywności energetycznej. To przyczyni się zarówno do redukcji kosztów, jak i ochrony środowiska.

 

Skorzystaj z naszych usług i otrzymaj kompleksowe Świadectwo Charakterystyki Energetycznej wykonane zgodnie z aktualnymi standardami. Kliknij tutaj i dowiedz się więcej.

Ostatnie wpisy: