Fotowoltaika | Darmowy audyt fotowoltaiczny – HIT czy KIT?

Napisano dnia: 17 marca, 2020

Fotowoltaika stała się popularną formą pozyskiwania energii w gospodarstwach jednorodzinnych. Na rynku istnieje wiele firm, które oferują swoje kompleksowe usługi sprzedaży i montażu. Jeżeli, zdecydujesz się na zakup fotowoltaiki pierwszy kontakt masz z przedstawicielem handlowym. Jak to w handlu bywa – stosuje się różne metody sprzedażowe…

Metody pozyskiwania klientów

W ubiegłym tygodniu otrzymaliśmy zdjęcie od naszego klienta. Ze zdjęcia wynika, że treść “ogłoszenia” może sugerować, że ten audyt jest obowiązkowy. Duży napis “ZAWIADOMIENIE”, “liczba miejsc jest ograniczona”, “rządowy program”, “rejonowy specjalista” itp. Te słowa mogą wywołać u nie jednej osoby poczucie obowiązku uczestnictwa w “darmowym” audycie.

Jak ustrzec się przed “obowiązkowym” audytem?

Jest to dosyć trudne, ponieważ obecnie na rynku znajduje się wiele firm zajmujące się sprzedażą fotowoltaiki. Na szczęście metody, które opisaliśmy powyżej występują stosunkowo rzadko. Niestety, informacje jakie otrzymujemy od naszych klientów pokazują, że podobne zachowania występują w różnych częściach Polski. Takie metody sprzedaży opierają się na manipulacji nieświadomych klientów i osoby oferujące takie usługi nastawione są jedynie na szybki zarobek. Niestety w takich przypadkach klient jest tutaj na ostatnim miejscu.
Jeśli już spotkamy się z takim zachowaniem najważniejszym jest, aby nie ulegać presji i nie podejmować decyzji zbyt pochopnie. Warto zapytać takiego przedstawiciela na jakich podzespołach zostanie wykonana instalacja, jak długą ma gwarancję czy jaki jest proces realizacji. Następnie warto porównać taką ofertą z innymi, to pozwoli nam rozeznać się czy zaproponowana cena nie jest zbytnio zawyżona i czy ktoś nie chce nas oszukać.

Jak powinien wyglądać poprawnie wykonany audyt?

Poprawnie wykonany audyt to tak naprawdę podstawa dla przedstawiciela handlowego do przygotowania oferty. To właśnie na jego podstawie będzie można oszacować jakiej mocy instalacji potrzebujemy czy w jaki sposób zostanie ona zamontowana na dachu. Podstawową rzeczą, od której należy zacząć to analiza rachunków za energię elektryczną. Na ich podstawie można oszacować roczne zużycie energii oraz wielkość naszej instalacji. Kolejną rzeczą, to analiza powierzchni dachu pod instalację fotowltaiczną. Oszacowanie, ile modułów zmieści się na dachu i na jakich połaciach będą się one znajdować, na podstawie wymiarów firma zajmująca się procesem realizacji powinna wykonać wizualizacje rozmieszczenia modułów. Na podstawie takiej wizualizacji program, w którym ją przygotowaliśmy wyliczy nam średnie uzyski roczne z instalacji, do których powinniśmy mieć wgląd.

O czym warto jeszcze wiedzieć?

Ważnym jest aby podczas audytu przeanalizować parametry elektryczne obiektu, na którym będzie wykonana instalacja PV. Mowa tutaj o mocy przyłączeniowej czy zabezpieczeniach głównych jak i przedliczniowych. Podczas spotkania należy również wytyczyć wstępną trasę kablową zarówno po stronie DC jak i AC. Na podstawie tych wszystkich wymienionych wyżej informacji można dobrać odpowiednie zabezpieczenia, które uchronią instalację przed zdarzeniami losowymi. Poprawnie wykonany audyt to podstawa do wykonania odpowiedniej oferty, która będzie działać poprawnie i szybko się zwróci.

Czy nadal masz obawy?

Wielu klientów nie jest świadomych tego jak wiele rzeczy składa się na poprawnie wykonaną instalację. Jeśli jesteś zainteresowany założeniem instalacji fotowoltaicznej, to przygotowaliśmy dla Ciebie poradnik o 5 najważniejszych rzeczach, na które należy zwrócić uwagę podczas inwestycji w PV. Napisz do nas maila, a niezwłocznie Ci go wyślemy. Jeśli jesteś zainteresowany inwestycją w mikroinstalację fotowoltaiczną ale nie wiesz od czego zacząć lub otrzymałeś zbyt dużo ofert i nie wiesz, którą wybrać. SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ, napisz do nas a my na pewno Ci pomożemy. Przy odpowiednio dobranej instalacji, średni zwrot za instalację to nawet 5 lat – z KIELGO jest to możliwe.

Ostatnie wpisy: