Falownik 1 fazowy czy 3 fazowy – trudny wybór ?

Napisano dnia: 4 marca, 2020

Gdy już zdecydujesz się na instalacje fotowoltaiczną należy zastanowić się jaki rodzaj, a dokładnie jaki typ falownika będzie Cię interesować. W większości przypadków falownik ten będzie 3 fazowy, ale czy dla Twojej instalacji również ?
Ludzie nieświadomie decydują się na falowniki 3 fazowe. Zastanów się, czy tak naprawdę w Twoim przypadku nie lepiej skorzystać z falownika na jedną fazę. Wiadomą rzeczą jest to, że falownik 1 fazowy jest znacznie tańszy od 3 fazowego. Oznacza to, że przy źle dobranej instalacji wydłuży się czas zwrotu inwestycji.

Zacznijmy jednak od samego początku…

Na dzień dzisiejszy, wedle ustawy, falownik 1 fazowy możemy zamontować do instalacji, której moc modułów nie przekracza 3,68 kWp. Wszystkie instalacje o mocy powyżej 3,68 kWp muszą zostać podłączone do przyłącza 3 fazowego. Na chwilę obecną, z technicznego punktu widzenia, wszystkie falowniki na rynku poniżej mocy 3 kW są jednofazowe. Więc nawet jak masz przyłącze 3 fazowe, a chcesz postawić sobie mikroinstalację składającą się z kilku paneli, wybór falownika będzie ograniczać się do 1 fazowego. Chyba, że planujesz rozbudowę i od razu decydujesz się na większy falownik). Jednej rzeczy, której nie przeskoczymy to sytuacja, gdy masz przyłącze 1 fazowe i chcesz zamontować falownik 3 fazowy. Na przykład z uwagi na to, że produkcja z instalacji 3,68 kWp nie pokryje Twojego obecnego zużycia. Niestety, bez zmiany przyłącza z 1 fazy na 3 fazy, nie jest to możliwe. Nie wolno podłączać falownika 3 fazowego do przyłącza 1 fazowego – nie ma takiej możliwości (technicznej i prawnej). W przypadku gdy, uwarunkowanie elektryczne oraz techniczne Twojego budynku jest odpowiednie i operator nie będzie widzieć przeciwwskazań, to zmiana przyłącza jest możliwa i bardzo prosta (napisz do nas, podpowiemy CI co masz zrobić – kliknij tu)

Przeanalizujmy sytuację odnośnie przyłącza oraz falownika …

 

1. Przyłącze 3 fazowe: falownik 1 fazowy czy 3 fazowy ?

Jeżeli Twoje zużycie jest na tyle duże, że moc instalacji przekroczy wartość 3,68 kWp (około 11 paneli) to nie ma się nad czym zastanawiać. Wykorzystujemy falownik 3 fazowy. Może być sytuacja, że stale masz obciążoną jedną fazę (mała chłodziarka, koparka do kryptowalut itp.). Chcesz w miarę możliwie małym kosztem zmniejszyć swoje rachunki. Zastosowanie falownika 1 fazowego przyłączonego do najbardziej obciążonej fazy z panelami o mocy do 3,68 kWp może okazać się bardzo dobrym pomysłem . Należy zwrócić uwagę wówczas na zabezpieczenia i uwarunkowanie elektryczne. Ile jest zwolenników takiej sytuacji, tyle jest również i przeciwników… Bo przecież można dołożyć parę tysięcy, zamontować instalację 3 fazową i cieszyć się z bilansowania międzyfazowego. Dlaczego jest tak ważne bilansowanie międzyfazowe fazowe ? O tym opowiadamy w tym artykule (kliknij tu). W sytuacji, gdy masz przyłącze 3 fazowe, a Twoje zużycie energii pokryje instalacja do 3,68, wówczas można zastanowić się nad instalacją 1 fazową . Wymagana jest analiza urządzeń elektrycznych w naszym gospodarstwie domowym. Może okazać się, że wystarczy Ci instalacja 1 fazowa i zaoszczędzisz dzięki temu parę tysięcy. Trudny wybór, prawda ? Dlatego, napisz do nas, a podpowiemy CI jaki rodzaj instalacji jest najkorzystniejszy w Twoim przypadku.

 

2. Przyłącze 1 fazowe: falownik 1 fazowy czy 3 fazowy ?

Tutaj wyboru dużego niestety nie mamy… Jeśli nie chcesz zawracać sobie głowy w zmianę przyłącza na 3 fazowe, to okazją na zmniejszenie rachunków za prąd będzie zainstalowanie falownika 1 fazowego. Co może okazać się dobrym rozwiązaniem akurat w Twoim przypadku.

Co zrobić w takim razie …

Musisz zwrócić uwagę na to, że nie każdy przypadek instalacji jest taki sam. Owszem istnieją sytuacje „bliźniacze”. Jednakże jeśli chcesz, aby Twoje środki, które zaoszczędziłeś rzeczywiście przyniosły oszczędność, pamiętaj. Musisz podjąć świadomą decyzję i nie pozwolić namówić się na tak zwaną „szybką sprzedaż”.

Chcesz zbudować instalacje powyżej 6,5kWp? Pamiętaj, że musisz ją uzgodnić z rzeczoznawcą ds. PPOŻ. Kliknij i dowiedz się więcej (KLIKNIJ TUTAJ)

 

Ostatnie wpisy: