Uzgodnienie instalacji fotowoltaicznej z rzeczoznawcą ds. PPOŻ

Napisano dnia: 29 kwietnia, 2021

Uzgodnienia instalacji fotowoltaicznych z rzeczoznawcą ds. PPOŻ stały się rzeczywistością z dniem 19 września 2020 roku. Od tego właśnie momentu wszystkie instalacje o mocy powyżej 6,5 kWp po stronie DC muszą zostać zatwierdzone przez rzeczoznawcę ds. PPOŻ oraz zgłoszone do odpowiedniej jednostki Państwowej Straży Pożarnej, na terenie której znajduje się instalacja.

Uzgadnianie instalacji przysporzyło wielu problemów firmom zajmującym się sprzedażą oraz montażem instalacji fotowoltaicznych. Dzieje się tak z kilku względów: brak konkretnego wzoru projektu do uzgodnienia czy brak wytycznych co do zabezpieczeń przeciwpożarowych.

W tym artykule postaram się zebrać wszystkie najważniejsze informacje dotyczące uzgodnień instalacji fotowoltaicznyc, tak abyś o niczym nie zapomniał w całym procesie!

Kiedy trzeba uzgodnić instalację fotowoltaiczną?

Zgodnie z przepisami budowlanymi, każda instalacja fotowoltaiczna o mocy powyżej 6,5 kWp po stronie DC powinna zostać uzgodniona z rzeczoznawcą ds. PPOŻ oraz zostać zgłoszona do właściwej PSP (Państwowej Straży Pożarnej) zgodnie z lokalizacją instalacji. Takie uzgodnienie musi zostać przeprowadzone niezależne od lokalizacji modułów czy falownika. Zatem każda instalacja na gruncie, na obiekcie gospodarczym czy na dachu obiektu mieszkalnego takie uzgodnienie powinna posiadać. Oczywiście w przypadku, gdy jej moc jest większa od 6,5 kWp. Instalacje mniejszych mocy takiego uzgodnienia nie muszą posiadać.

Co powinno znajdować się projekcie do uzgodnienia?

Niestety odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa, ponieważ wszystko zależy od rzeczoznawcy z którym będziemy pracować. To tak naprawdę rzeczoznawca narzuca co dokładnie w projekcie powinno się znaleźć  oraz jaki typ zabezpieczeń PPOŻ powinniśmy zastosować.

Podczas pracy z naszymi klientami i współpracy z wieloma rzeczoznawcami wyklarował się pewien schemat działania i informacji, które powinny znaleźć się w takim projekcie. Na taki projekt instalacji fotowoltaicznej gotowego do zgłoszenia składa się zazwyczaj:

 • Projekt opisowy zastosowanych rozwiązań
 • Opcjonalnie prosta wizualizacja instalacji (wykonana np. w programie PV*SOL Premium)
 • Schemat elektryczny
 • Karta zgłoszenia instalacji do PSP

Często jednak zdarza się również tak, że projekt który zaakceptował jeden rzeczoznawca, drugi już nie akceptuje. Warto więc przed przystąpieniem do współpracy omówić dokładnie szczegóły takiego projektu i informacji, które mają się w nim znaleźć. Ważnym  również jest aby wybrać rzeczoznawcę, z którym będzie nam się dobrze współpracować. Dzięki temu raz opracowany projekt będzie jedynie powielany. Umożliwi to zaoszczędzenie znacznej sumy pieniędzy.

Ile kosztuje uzgodnienie instalacji fotowoltaicznej z rzeczoznawcą ds. PPOŻ

Niestety tutaj sprawa również jest bardzo indywidualna i w zależności od rzeczoznawcy ceny naprawdę mocno się różnią. Ceny zaczynają się nawet od 100 zł netto za uzgodnienie instalacji, ale cena może również sięgać nawet 1000 zł netto. Czasami rzeczoznawcy chcą rozliczać się na podstawie 1kWp i tutaj ceny średnio zaczynają się od około 60-70 zł netto za 1 kWp. Biorąc jednak pod uwagę, że minimalna moc instalacji do uzgodnienia to 6,5 kWp to cena takiego uzgodnienia zaczyna się od około 450 zł netto. Jak widać widełki cenowe są naprawdę bardzo duże, a wszystko sprowadza się do jednego –  uzgodnienia instalacji fotowoltaicznej.

Z jakim rzeczoznawcą współpracować?

W swojej pracy często nasi klienci zgłaszają się do nas abyśmy pomogli im w przygotowaniu projektu oraz uzgodnieniu instalacji z rzeczoznawcą. Głównym kryterium naszych poszukiwać były dwa aspekty: konkurencyjna cena oraz czas realizacji. Zadanie było dodatkowo utrudnione, ponieważ osób uprawnionych do takich uzgodnień w Polsce jest około 500, pełna lista znajduje się na stronie gov.pl. Oczywiście po wykonaniu odpowiedniej liczby telefonów udało nam się nawiązać współpracę z rzeczoznawcą, który uzgadnia instalacje dla wszystkich naszych klientów , dosłownie w jeden dzień roboczy. I jak się okazuje, nie zawsze trzeba stosować dodatkowych wyłączników PPOŻ 😉

Dobre praktyki

Oczywiście aby uzgodnić instalację z rzeczoznawcą ds. PPOŻ wykonana instalacja musi spełniać szereg norm i wymogów. Poniżej przedstawię Ci kilka najważniejszych aspektów, na które należy zwrócić uwagę aby instalacja została poprawnie wykonana.

Często mówi się, że instalacja o mocy powyżej 6,5 kWp powinna posiadać dodatkowe zabezpieczenia przeciwpożarowe. Najczęściej wybieranym zabezpieczeniem jest ProJoy lub Santon. Pytanie jednak brzmi, czy zawsze takie zabezpieczenie jest wymagane?

Większość rzeczoznawców wyznaje zasadę, że nie ma takiej konieczności, ale pod szczególnymi warunkami:

 • Falownik znajduje się w budynku, a kable po stronie DC prowadzone są w korytkach metalowych niepalnych pełnych
 • Falownik znajduje się pod modułami w instalacji gruntowej

Natomiast dodatkowe zabezpieczenie trzeba stosować, gdy:

 • Obiekt, na którym znajduje się instalacja nie jest budynkiem mieszkalnym, a jego kubatura przekracza 1000m3
 • Obiekt wyposażony jest w wyłącznik PWP
 • Jest to obiekt użyteczności publicznej (tj. szkoła, urząd itd.)

Jednak warto przed przystąpieniem do wykonywania instalacji, warto skontaktować się ze swoim rzeczoznawcą i ustalić szczegóły.

Podczas instalacji należy również pamiętać o kilku pomniejszych rzeczach:

 • Oznakowanie trasy zgodnie z normą: PN-HD 60364-7-712. Takie oznakowanie można zamówić z hurtowni lub wydrukować samodzielnie na odpowiednim papierze.

oznakowanie instalacji fotowoltaicznej ppoż

 • Używanie oryginalnych przewodów solarnych czy oryginalnych szybkozłączy
 • Dobrą praktyką jest również zakup gaśnicy 4kg, ale nie każdy rzeczoznawca tego wymaga 😉

Jak zgłosić instalację do Państwowej Straży Pożarnej

Ostatnim etapem, który należy wykonać podczas uzgodnienia instalacji to przesłanie projektu do właściwej jednostki Państwowej Straży Pożarnej, na której znajduje się instalacja fotowoltaiczna. Może to zrobić klient lub firma, która zajmowała się wykonaniem instalacji fotowoltaicznej.

W pierwszym przypadku należy uzupełnić jednostronicowy dokument informujący o istnieniu takiej instalacji oraz załączyć projekt wraz z pieczątką rzeczoznawcy i to w zasadzie tyle.

W drugim przypadku firma wykonująca instalację musi posiadać odpowiednie pełnomocnictwo do przygotowania i wysłania dokumentów. Dodatkowo w ramach pełnomocnictwa, firma musi wnieść opłatę w wysokości 17 z, opłata natomiast nie obowiązuje w każdym PSP. Warto więc dopytać we właściwej jednostce czy taka opłata jest obowiązkowa w danym przypadku. Pieniądze przesyła się na konto danego urzędu miasta/gminy gdzie terenowo znajduje się dana komenda Państwowej Straży Pożarnej.

Na sam koniec należy pamiętać aby posiadać co najmniej dwie kopie takiej dokumentacji. Jedną z nich możemy przekazać klientowi, drugą natomiast trzymać u siebie w biurze.

 

Gdybyś chciał porozmawiać z nami na temat projektów instalacji czy uzgodnień PPOŻ napisz do nas maila lub zadzwoń. Chętnie pomożemy 😊

Ostatnie wpisy: