Rozbudowa instalacji fotowoltaicznej po 1 kwietnia.
Napisano dnia: 9 kwietnia, 2022Zmiany w przepisach odnośnie rozliczania nadwyżek wyprodukowanej energii elektrycznej z mikroinstalacji weszły w życie 1 kwietnia 2022 r. Wiele instalacji zostało pozgłaszanych do OSD, natomiast nie wszystkie zostały jeszcze zamontowane.
W tym artykule nie będziemy skupiać się na tym czy ludzie będą dalej zainteresowani instalacjami fotowoltaicznymi – to temat na oddzielny artykuł. Istotną kwestią jest to, co z prosumentami, którzy chcą rozbudować swoje mikroinstalacje fotowoltaiczne? Czy zostaną na starych zasadach (net-mettering), a może przejdą na nowe (net-billing)?
Po kilku telefonach, kilkunastu mailach oraz kilkudziesięciu minutach rozmów z osobami, które wiedzą więcej jak rozbudowa instalacji może faktycznie wpłynąć na system rozliczeń. Rozbudowa instalacji, to niestety nie jest temat prosty, ponieważ w Polsce istnieje więcej niż jeden dystrybutor, tudzież sprzedawca energii elektrycznej, i sposób podejścia do sytuacji może się różnić w zależności od regionu, w którym znajduje się dana instalacja. W opisywanych przypadkach skupiamy się tylko i wyłącznie na dokumentacji, a nie na aspektach technicznych.
? Zacznijmy od najprostszej sytuacji, jaka może być…
Wykonałeś swojemu klientowi instalację o mocy 6,37 kWp. Po roku okazało się, że klient zużywa więcej energii, niż zakładano i chce rozbudować instalację o 3,53 kWp. W jakiej sytuacji to nie będzie problem? Wtedy, kiedy Twój klient ma moc przyłączeniową większą niż sumaryczna moc mikroinstalacji.
Dla przykładu: opisany wyżej klient ma moc przyłączeniową równą 12,00 kW, natomiast sumaryczna moc wynosi 9,90 (6,37+3,53) kWp. Co należy zrobić? Poinformuj dystrybutora o dołożeniu modułów! Po upływie kilkunastu dni klient dostanie dokument potwierdzający aktualizację wniosku i może pełnoprawnie korzystać z instalacji. Czy to wszystko? Oczywiście, że nie. Jeżeli moc instalacji przekracza 6,5 kWp to koniecznym jest uzgodnienie tej instalacji z rzeczoznawcą ds. ppoż. Tutaj znajdziesz informacje jak to zrobić. ➡ https://kielgo.pl/uzgodnienia-ppoz/
? Teraz trochę skomplikujmy…
Wyobraźmy sobie, że sytuacja jest analogiczna, jak poprzednio – jest 6,37 kWp, rozbudowa o 3,53 kWp. Sytuacja natomiast zmienia się w mocy przyłączeniowej – na chwilę obecną jest np. 7,00 kW. Co w takiej sytuacji? Wszystko w zależności od dystrybucji, ale finalnie klient zostanie przy „starych” zasadach.
Pierwszym krokiem w takiej sytuacji, jest złożenie wniosku* (elektronicznie lub stacjonarnie) o zwiększenie mocy przyłączeniowej. Po złożeniu wniosku klient dostanie aneks do obecnej umowy, w którym będzie zawarta informacja o większej mocy przyłączeniowej. Następnie montujemy dodatkowe moduły i zgłaszamy aktualizację do dystrybucji.
*Może zdarzyć się tak, że dany dystrybutor ma jeden wniosek, w którym zawarta będzie rozbudowa instalacji oraz zapis o zwiększeniu mocy przyłączeniowej. Natomiast przedstawiamy to ogólnikowo.
Tutaj mogą się zacząć delikatne schody… ale nie muszą! Jedną z możliwych opcji jest to, że dystrybutor zaproponuje klientowi nową umowę, która sprawi, że straci on możliwość rozliczania energii w net-metteringu. Jeżeli zdarzy się taka sytuacja, to należy się bezzwłocznie od tego odwołać! Dlaczego może się tak zdarzyć? Dystrybutor może potraktować to jako montaż nowej instalacji fotowoltaicznej. Jeżeli zwykłe odwołanie z wytłumaczeniem nie wystarczy, sprawę należy zgłosić do URE (Urzędu Regulacji Energetyki).
? Sprawdź jeszcze tę możliwość!
Twój klient ma instalację jednofazową, więc założyłeś mu 3,53 kWp. Teraz klient chciałby zwiększyć moc instalacji do 9,90 kWp. Zgodnie z prawem, aby taka instalacja mogła zostać przyłączona, klient potrzebuje falownika trójfazowego (przyłącze trójfazowe).
Sytuacja analogiczna do poprzedniej. Nadal klient zostanie przy „starych” zasadach, ale sytuacja stanie się bardziej skomplikowana. Pierwszym krokiem jest złożenie wniosku o zmianę rodzaju przyłącza z jednofazowego na trójfazowe, który powinien zostać pozytywnie rozpatrzony (pod warunkiem braku przeciwwskazań do wykonania takiego przyłącza). Następnie rozbudowujemy instalację i zgłaszamy aktualizację. Oczywiście, jeszcze potrzebne będzie uzgodnienie, ponieważ sumaryczna moc instalacji przekroczy 6,50 kWp. ?
Rozbudowa instalacji fotowoltaicznej na nowych zasadach może wydawać się ciężka do zrealizowania – w rzeczywistości tak nie jest. Jeżeli wiesz, jakie dokumenty mają zostać złożone oraz w jakiej formie ma być to przedstawione, cały proces nie przysporzy Ci problemów.
Jeżeli natomiast wolisz się skupić na sprzedaży oraz montażu, to całą dokumentację możemy wykonać za Ciebie ❗
➡ Zgłosimy do zakładu energetycznego: https://kielgo.pl/przygotowanie-dokumentacji-do-zakladu-energetycznego/
➡ Uzgodnimy z rzeczoznawcą: https://kielgo.pl/uzgodnienia-ppoz/
O samym net bilingu można przeczytać również na stronie ministerstwa: LINK